Do potencjalnych autorów

Jak napisać dobrą pracę filozoficzną?

 

Proponowany przeze mnie model tekstu filozoficznego z pewnością nie jest jedynym możliwym, aczkolwiek  z różnych względów  wydaję mi się bardzo pomocnym i wartościowym narzędziem.  To co odróżnia często prace filozoficzne od innych gatunków literackich, zawiera się w następujących uwagach:

 • W pracach filozoficznych nie chodzi o proste wypunktowanie swoich poglądów lub jakiegoś autora, ale o ich rozumową, wielotorową  obronę lub krytykę.
 • Nie powinno się przeceniać własnych poglądów, mianowicie to co dla nas jest zupełnie przekonywujące i zrozumiałe, nie oznacza od razu, że dla innych takie też jest. Dlatego wskazane jest, abyś założył od samego początku, że potencjalni czytelnicy Twojej pracy nie podzielają twojej opinii  i potraktował ją (pracę) jako próbę wyperswadowania tej swojej opinii takim właśnie odbiorcom. Nie zaczynaj więc od bezpośredniego wyniesienia swoich postulatów,  z którymi twoi przeciwnicy mogą się nie zgadzać, gdyż z pewnością odrzucą oni twój tekst odgórnie (nie czytając go do końca).
 • Jeżeli chcesz przekonać kogoś do swoich poglądów zacznij  najpierw od tych, co do których jest powszechna zgoda.
 • Nie przeceniał swoich możliwości i nie twórz dzieła systemowego, gdyż prawie zawsze z tego typu starań wynika jedynie niekoherentna i wybrakowana treść, której się nie da w zasadzie czytać ( wiem to sam po sobie).
 • Skoncentruj się na jakimś jednym, szczegółowym problemie, podejmując się jego rozwiązania w sposób przekonywujący, pewny i przejrzysty.
 • Jednym z celów jaki powinieneś osiągnąć pisząc pracę filozoficzną, jest pokazanie poprzez nią, że nie tylko przyswoiłeś sobie dobrze materiał o którym ona traktuje, ale że również potrafisz myśleć krytycznie i niezależnie względem tego, co referujesz. Oczywiście, nie oznacza to tego, by wyjść z całkowicie (rzekomo) własną teorią tudzież nowym eksperymentem myślowym, gdyż te wymagają bardzo dużej wiedzy i doświadczenia filozoficznego, ale sugeruję odniesienie się do czyichś przekonań, z ich częściową rewizją włącznie.
 • Nadaj wyraźną i przejrzystą strukturę swojej pracy, pisz poprawną polszczyzną i starał się to robić jeszcze w sposób stosunkowo prosty i łatwo zrozumiały. Jednakże nie upraszczaj sztucznie aparatu językowego, zwłaszcza wtedy kiedy problem, którym się zajmujesz jest mocno skomplikowany.
 • Należy wyodrębniać swoje argumenty i poglądy, od myśli innych myślicieli, aby nie przypisywać im tego, co do czego wcale nie byli przekonani.
 • Należy pisać w sposób zwięzły, ale jednocześnie rzeczowy i wyczerpujący.
 • Wskazane jest też używanie definicji (najlepiej ich własnych przeformułowań), cytatów i przykładów, które sprawią, że twój tekst nie będzie czysto teoretyczny.
 • Napisanie prac tego typu wymaga najczęściej dużo czasu oraz przygotowania w sensie przeczytania odpowiedniej literatury. Należy je wielokrotnie edytować pod względem nie tylko stylistycznym, ale i merytorycznym.


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s